- Окунь
- Плотва
- Густера
- Корюшка
Але й інших великих риб із горбатою спиною щука поїдає дуже охоче: на друге місце після окуня щука поставила ляща (25 відсотків), і лише на третє — стару знайому універсальну плотву (15 відсотків).
Вся справа у розмірах
Не лише вид, а й розмір приманки має значення, оскільки залежно від пори року змінюється й мисливська поведінка хижака. Якщо восени щука бере досить довгі приманки (мінімум 15 см), то влітку готова погодитися на дрібніші.
Показовим є співвідношення спійманих великих щук і розміру приманок. З наших майже 700 «підводних крокодилів» довжиною понад 1 метр половина спокусилася приманками розміром понад 20 см! І це при тому, що деякі члени нашої групи при лові віддавали перевагу дрібнішим приманкам. Майже для всіх хижаків з нашої рекордної щучої десятки такий жирний шматок виявився фатальним (див. табл.).
Майже всі 15-кілограмові риби були спіймані у великих водоймах, де кормові риби тримаються дуже розрізнено, тому багато хижаків і нишпорять у відкритій воді. А це означає, що лов на «доріжку» або в дрейфі на велику приманку, що кидається в очі, найбільш ефективна. Те, що товчеться біля берега, під захистом водної рослинності, великих щук майже не цікавить.
Формула “велика приманка – велика щука” справедлива також і для озер льодовикового походження. Великий мертвий лящ на снасті при лові на «доріжку» може стати тут надзвичайно уловистою приманкою.
Мальки вказують шлях
Найбільш уловистими виявляються приманки, розмір яких буде відповідати рівню зростання мальків. Восени і взимку у хижаків найбільш популярні приманки середнього розміру, навесні перед нерестом — більш солідні, наприклад, блешні, що обертаються, № 3-5 або віброхвости довжиною до 10 см.
Після нересту знову настає час міні-приманок — блешень № 0, що обертаються, і твістерів завдовжки від 3 до 4 см. Час іде, хижак росте — приманки теж можуть стати більшими. Контролювати зростання мальків можна, регулярно відловлюючи їх за допомогою підйомника, тим самим ви отримуєте обґрунтоване уявлення про їх розмір.
Судаки люблять струнких риб
Зовсім іншу схему живлення видає комп’ютер щодо судака (графік 2). Цей хижак віддає перевагу майже виключно вузькотілим рибам, таким як уклейка і корюшка (загалом 62% улову). Цікаво, що на них щуки беруть дуже мало.
2. Відсоткове співвідношення окремих видів риб у кормовому раціоні осіннього судака
- Корюшка
- Уклейка
- Плотва
- Густера
- Окунь
- Піскарь
Протягом року смакові уподобання судака дещо змінюються (не будемо брати до уваги його постійне захоплення корюшкою), що, звичайно ж, необхідно враховувати при лові: взимку його улюблена їжа — йорж; зі зростанням температури води й до нересту рано влітку у фаворитах у судака ходять уклейка і плотва.
Статистика уловів показує, що при полюванні на судака величину живців слід узгоджувати з плином року: для теплих літніх місяців кращі 5-10-сантиметрові, восени та навесні -рибки довжиною з долоню. Окуню, як і судаку, швидше за подобаються вузькотілі приманки (графік 3). Корюшка для окуня поза конкуренцією (40 відсотків вилову). Очевидно, її огірковий смак він цінує найбільше. Уклейка та маленький окунь стоять на другому місці. І це несподівано, оскільки, згідно з поширеною думкою, смугасті найохочіше поїдають свою ж власну молодь.
3. Відсоткове співвідношення окремих видів риб у кормовому раціоні осіннього окуня
- Корюшка
- Уклейка
- Окунь
- Плотва
- Піскарь
Що стосується приманок, то найбільш уловистими виявилися приманки довжиною від 5 до 10 см. Якщо використати більшу, від цього шансів упіймати великого окуня не стає більше — швидше підвищується можливість упіймати судака.
Щоправда, бувають винятки. На багатьох кар’єрах з прозорою водою і з великим поголів’ям окунів великі екземпляри трапляються майже виключно на йоржа або, у крайньому випадку, на віброхвіст відповідного йоржового забарвлення. Зрозуміло, при полюванні на хижаків необхідно відрізнятися між водоймищами певних типів. Я виділяю 5 найважливіших статистично врахованих нами типів водойм та наведу приклади.
Маленькі озера
Мутна вода, густа рослинність, очеретяні стіни, м’яке дно – чудові місця для коропових. Супервидобування для щуки – півкілограмовий або кілограмовий лящ, для судака – дрібна густера. Тут перевага високотілих приманок очевидна: у каламутній воді хижакові легше їх розглянути. А якщо додати до цього повільну проводку тонких і широких блешень, що ліниво вагаються у воді після далекого закидання, то успіх забезпечений.
Річки
Протягом високотілі приманки привабливості для хижака не втрачають. Окунь, як потенційний об’єкт нападу, щуку тут мало цікавить. У центрі її уваги виявляються лящ та плотва. І самого окуня, і судака можна чудово перехитрити за допомогою вузькотілої уклейки і, при можливості, корюшки. Яку в цьому випадку застосовувати приманку і так зрозуміло. До речі, саме в річці найкраще застосовувати великогабаритні приманки, якщо ви хочете зловити рекордний екземпляр судака.
Великі озера
Величезні маси прозорої води, відсутність течії, змінна структура дна — зручне місце існування для багатьох лососевих, сигових і коропових. Хижак знаходиться у постійному пошуку та не дотримується конкретної території. Щуки, як постійна почет, супроводжують великі зграї кормових риб.
Судаки та окуні гронами зависають над краями крутих бровок. Найбільші з них демонструють воістину щучу поведінку, полюючи у відкритих водах. Це стосується насамперед озер, де удосталь водиться корюшка. Для таких місць природна приманка буде найбільш уловистою, важливо лише подавати її поблизу зграї. Як альтернативне доповнення можна рекомендувати коричнево-білий 10-сантиметровий віброхвіст із запахом корюшки.
У меню щуки на першому місці стоїть окунь. Це справедливо і для щук із згадуваних вище льодовикових, морених озер. Зрозуміло, вони ловляться і на імітацію сигових. Біло-блакитні штучні приманки – віброхвости або воблери, що буксируються за човном, – зовсім непогана мішень для них.
Канали
Заходи щодо риборозведення в них проводяться різні, тому і рибні ресурси в них також різні. Ці водойми об’єднує лише одне: як правило, мало щуки, багато судака і окуня і дуже багато плітки, яку цілком можна назвати першосортною приманкою для судака і окуня – і у вигляді шматочків, і цілком.
Примітно, що хижаки в деяких каналах часто поїдають власну молодь, і той, хто запропонує відповідним чином їм розфарбовані штучні приманки з темними поперечними смугами, може цілком розраховувати на приємний сюрприз.
Однак канальні хижаки все ж таки віддають перевагу дрібним приманкам. На противагу річковим вони, мабуть, збиваються в групи — ми зробили такий висновок, тому що вони впевнено і стабільно брали у нас на 7-сантиметрові твістери або на шматочки риби, і неважливо, який це був час дня та року (78% улову).
Солонувата вода
Щуки досягають у таких водах рекордних розмірів. Оскільки тут для них природним кормом є оселедець, то потрібні відповідні розфарбовані під неї приманки. Окуні, що живуть тут, навпаки, віддають перевагу корюшку.
При виборі приманки для хижаків обох цих видів кращими, у разі, з погляду, з’явилися порівняно великі приманки. Саме вони, великі та ласі, змогли привернути їхню увагу. Решта — справа техніки…